Борис Стојчев (театролог): Разлика помеѓу преработките

с
линк до називот
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: 0 год. → 0 г. (2), 5 год. → 5 г., 6 год. → 6 г., 9 год. → 9 г. (2))
с (линк до називот)
 
[[Податотека:BorisStojcev6.JPG|thumb|Борис Стојчев]]
 
'''Борис Стојчев''' е роден на 20 август 1926&nbsp;г. во [[Кочани]]<ref>“Уста ми пее, срце ми плаче“ - Борис Стојчев, збирка мелодии и аранжмани, издавач Општина Кочани, 2010&nbsp;г.</ref>. Основно училиште завршил во [[Кочани]], а гимназија најпрвин учи во [[Штип]], а потоа во [[Кочани]]. Во својата долгогодишна научно истражувачка и уметничка кариера работи како новинар во весниците [[Народен глас]]“ и [[Млад„Млад борецБорец“|„Млад Борец“]] каде работи како уредник на внатрешната и надворешно-политичката рубрика.
 
Потоа, во ноември 1949&nbsp;г. е назначен за директор на Народниот театар при Штипската област, а во септември 1950&nbsp;г. учествувал во формирањето на Околискиот народен театар во [[Кочани]], а во истиот се јавува и во улога на режисер. Во август 1965&nbsp;г. е назначен за раководител на активностите околу формирањето на Домот на културата “Бели мугри“ во [[Кочани]], чиј директор е и во периодот од 1971 до пензионирањето во јуни 1987 година.
3.890

уредувања