Лудвиг II (Баварија): Разлика помеѓу преработките

подобрена статија
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Лудвиг II на Лудвиг II (Баварија) презапишувајќи врз пренасочување)
(подобрена статија)
{{Infobox royalty|name=Лудвиг II|birth_date=25 август 1845|predecessor=[[Максимилијан II од Баварија|Максимилијан II]]|religion=[[Римокатоличка црква]]|place of burial=[[Црквата Свети Михаил, Минхен]]|death_place=[[Штанбершко Езеро]], [[Минхен]], [[Кралство Баварија]]|death_date=13 јуни 1886 (возр. 40)|birth_place=[[Нимфенбург (замок)|Нимфенбург]], [[Минхен]], [[Кралство Баварија]], [[Германски Сојуз]]|mother=[[Марија од Прусија]]|full name={{lang-mk|Лудвиг Ото Фридрих Вилхелм}}</br>{{lang-de|Ludwig Otto Friedrich Wilhelm}}<br />|father=[[Максимилијан II од Баварија]]|house=[[Вителсбаховци|Династија Вителсбах]]|succession=[[Крал на Баварија]]|successor=[[Ото од Баварија|Ото ]]|reign=10 март 1864 – 13 јуни 1886|caption=Лудвиг II на 20-годишна возраст, од [[Фердинанд Пилоти]], 1865|image=König_Ludwig_II._von_Bayern_in_Generalsuniform_mit_dem_Krönungsmantel.jpg|signature=Ludwig_II;_Autograph.jpg}}'''Лудвиг II''' (Лудвиг Ото Фридрих Вилхелм; 25 август 1845 - 13 јуни 1886) бил крал на [[Кралство Баварија|Баварија]] од 1864 година до неговата смрт во 1886 година. Понекогаш се нарекува '''Крал на Лебедите''' или '''''der Märchenkönig''''' („Крал на Бајките“). Ги носел и титулите гроф Палатин од [[Рајнска област-Пфалц|Рајна]], војвода од [[Баварија]], војвода од Франконија и војвода во [[Швабија]].<ref>At 00.28 hours: J.G. Wolf 1922, p. 16. Compare Ludwig's remark to Anton Niggl on 11/12 June 1886 about being born and going to die at 12.30 (Hacker 1966, p. 363 quoting Gerold 1914, pp. 91–3)</ref><ref>''Adreßbuch von München'' 1876, p. 1.</ref>
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Лудвиг го наследи престолот во 1864 година. Имаше само 18 години. Две години подоцна, [[Кралство Баварија|Баварија]] и [[Австриско Царство|Австрија]] беа во војна со [[Кралство Прусија|Прусија]], која траеше само неколку недели, а тие ја загубија. Меѓутоа, во [[Француско-пруска војна|Француско-пруската војна]] од 1870 година, [[Кралство Баварија|Баварија]] застана на страната на [[Кралство Прусија|Прусија]] против [[Втора француска империја|Франција]], и по пруската победа, стана дел од новата [[Германско Царство|Германска Империја]], составена од 22 монархии, предводени од [[Кралство Прусија|Пруската монархија]], чиј крал стана Германски император ([[Германски јазик|гер]]. ''Deutscher Kaiser''). Двајцата кандидати за новиот Кајзер, односно император, беа Лудвиг и неговиот братучед [[Вилхелм I (Германија)|Вилхелм]], кој вториот на крајот победи. Сепак, [[Кралство Баварија|Баварија]] задржа голем степен на автономија за некои прашања во рамките на Империјата, која беше наречена Гермаснки Рајх. Во новиот Империјален устав, [[Кралство Баварија|Баварија]]<nowiki/>успеа да си обезбеди обемни права, особено во врска со воениот суверенитет. Армијата не само што ги задржа сопствените војници и опрема, како и кралствата [[Кралство Саксонија|Саксонија]] и [[Кралство Виртемберг|Виртемберг]], министерството за војна и воениот правосуден систем, туку исто така беше исклучена од новата Царска армија, освен за време на војна, кога се вклучуваше во Царската армија. [[Кралство Баварија|Баварија]], исто така, ги задржа своите пешадиски униформи со светло-сина боја, лесната коњаница и некои други особености. Офицерите и војниците на Баварската армија продолжија да даваат заклетва на кралот на [[Кралство Баварија|Баварија]], а не на германскиот император. Како и да е, Лудвиг се повеќе се повлекуваше од секојдневните државни работи во корист на екстравагантни уметнички и архитектонски проекти. Тој нарача изградба на две раскошни палати и замокот [[Нојшванштајн]], и беше посветен покровител на композиторот [[Рихард Вагнер]]. Лудвиг ги потрошил сите свои кралски приходи (не државни средства како што обично се мисли) за овие проекти, позајмил обемно и им пркосел на сите обиди на неговите министри да го ограничат. Оваа екстравагантност беше искористена против него за да го прогласи за луд, обвинение кое оттогаш е под лупа. Денес, неговото архитектонско-уметничко наследство вклучува многу од најважните туристички атракции на [[Баварија]].<ref>{{cite news|url=http://www.spiegel.de/international/zeitgeist/study-finds-king-ludwig-ii-may-not-have-been-crazy-a-946240.html|title=Mad King Ludwig? Study claims Bavarian monarch was sane|last1=Thadeusz|first1=Frank|date=31 January 2014|work=[[Der Spiegel]]|access-date=1 February 2014|location=Hamburg}}</ref>
[[Податотека:Ludwig II Bayern GHP-447794.jpg|thumb|right|Лудвиг II]]
'''Лудвиг II''', Лудвиг Фридрих Вилхелм; исто така познат како „Лудиот крал Лудвиг“ ({{роден на|25|август|1845}} - {{починал на|13|јуни|1886}}) бил крал на [[Баварија]] (денешна [[Сојузни републики во Германија|германска сојузна република]]) од 1864 до неговата смрт. Тој изградил неколку интересни замоци водејќи се по своите каприци од кои најпознат е замокот [[Нојшванштајн]] во Баварија.
 
== Наводи ==
{{Нормативна контрола}}
<references />
[[Категорија:Кралеви на Баварија]]
[[Категорија:ЕксцентрициВителсбаховци]]
[[Категорија:Луѓе од Минхен]]
[[Категорија:Родени во 1845 година]]
[[Категорија:Починати во 1886 година]]
4.452

уредувања