Разлика помеѓу преработките на „Јужен Поларен Круг“

Rescuing 0 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Јужен поларен круг на Јужен Поларен Круг)
(Rescuing 0 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
[[Податотека:Antarctic circle.svg|мини|350п|Карта на [[Антарктик]]от со Јужниот Поларен Круг (сино).]]
}}
'''Јужен Поларен Круг''' (или '''Антарктички Круг''') — еден од петте главни [[напоредник|напоредници]] на картата на [[Земја|светот]]. Ова е замислениот обрач што минува на [[географска ширина]] од 66° 33′ 44″ (или 66,5622°) јужно од [[екватор]]от.<ref>податок за 2011 г.</ref><ref>[http://bbs.keyhole.com/ubb/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=1157795&site_id=1#import Повратник во движење]{{Мртва_врска|date=August 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }} {{es}}</ref>
 
== Опис ==
29.743

уредувања