Разлика помеѓу преработките на „Кибибајт“

Додадени 312 бајти ,  пред 4 месеци
#WPWP #WPWPMK
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Префикси → Претставки)
(#WPWP #WPWPMK)
Ознака: Отповикано
{{Количини на бајтите}}
[[File:Binaryvdecimal.svg|thumb|right|275px|Процентуалната разлика помеѓу децималните и бинарните толкувања на префиксите на единиците расте со зголемување на големината на складирањето]]
 
'''Кибибајт''' ([[англиски]]: kibibyte) (кратенка од '''ки'''ло '''би'''нарен '''бајт''') е единица мерка за количина на [[Информација|податоци]] од [[Компјутерска меморија|компјутерската меморија]], воспоставена од [[Меѓународна електротехничка комисија|Меѓународната електротехничка комисија]] во [[2000]] година. Се означува со '''KiB''' или '''КиБ'''.<ref>{{Наведена мрежна страница | author= Меѓународна Електротехничка Комисија | title= Претставки за бинарни производи | url= http://www.iec.ch/zone/si/si_bytes.htm | date= 2007}}</ref>
1.682

уредувања