Дигитален видеодиск: Разлика помеѓу преработките

ситна поправка
[непроверена преработка][проверена преработка]
(#WPWPMK)
(ситна поправка)
{{внимание}}
'''Дигитален видеодиск''' [[англиски јазик|англиски]]: Digital Versatile Disc (скратено DVD или ДВД) — пренесувач на податоци-оптички уред со доста поголем капацитет од неговиот претходник CD (Compact Disc). DVD е оптички диск кој се користи како средство за висококвалитетно складирање на податоци, но во масовна употреба воглавно служи за складирање [[филм]]ови. DVD изворно е препознатливо како (Digital Video Disc). DVD дисковите по големината и по изгледот се потполно идентични со CD дисковите.
[[File:PS2-Fat-Console-Set.jpg|thumb|[[Плејстејшн 2]],2 првата конзола за видео игри што работи ДВД -а]]
== Историја ==
Доаѓањето на ДВД-форматот е најавен во септември [[1995]] година, а негова прва службена спецификација е претставена една година подоцна. Првите ДВД-плеери на јапонскиот пазар се појавени во [[1996]] година, а во [[САД]] во продажба се влезени во март 1997 година. ДВД-уредите на почетокот биле многу скапи и достигнувале цена од над 500 долари, а пролетта во 1999 година нивната цена за првпат паднала под 300 долари, таа година брзо паднала продажбата на VHS касети,но денес ДВД-дисковите се убедливо попродавани од VHS касетите-во некои држави продажбата на ДВД-дискови достигнува и над 95% за разлика од ниско капацитивните VHS касети. ДВД-дисковите и плеерите денеска можат да се купат во сите поголеми продавници, а нивните цени почнаа да паѓаат до, па дури и под цените на VHS уредите.
2.973

уредувања