Разлика помеѓу преработките на „Ким Брајтбург“

Додадени 323 бајти ,  пред 2 месеци
#WPWP #WPWPMK
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
(#WPWP #WPWPMK)
 
[[Податотека:RIAN archive 717294 XIX International Arts Festival The Slavic Bazaar in Vitebsk.jpg|мини|десно|300px|исправено|Брајтбург во 2006 година, придружувајќи ја [[Лариса Долина]] на словенската чаршија во Витебск]]
'''Ким Александрович Брајтбург''' е руски композитор, пејач, клавијатурист и автор на повеќе од 600 песни. Има 5 уметнички рок композиции и 7 мјузикли. Брајтбург се прославил како основач на советската прогресивна рок група Дијалог (1978–1991), во подоцнежните години станал успешен мејнстрим претприемач, меѓу неговите најпознати проекти се популарните реални шоуа за таленти „Народен уметник“, <ref>[http://www.breitburg.ru/press/2005/kak_stat_narodnym_artistom/ How the Become People's Artists. Omsk, ''Novoe Obozrenye'', February 2005]</ref> „Тајната на успехот“ и „Битката на хоровите“. <ref name="kt">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.kino-teatr.ru/kino/composer/ros/37392/bio/|title=Ким Александрович Брейтбург|publisher=Kino-Teatr|accessdate=16 May 2015}}</ref> <ref>[http://casanova-musical.ru/index.php/authors/kim-breitburg Kim Breitburg story] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20150814014223/http://casanova-musical.ru/index.php/authors/kim-breitburg |date=2015-08-14 }} at the Casanova (musical) site</ref>
 
1.682

уредувања