Разлика помеѓу преработките на „Специфичен топлински капацитет“

#WPWPMK
с (Робот: Селам 1 меѓујазични врски во Википодатоци на d:q487756)
(#WPWPMK)
Ознака: Отповикано
 
:<math>{c}={\Delta Q \over m \Delta T}</math>
[[Податотека:Апаратура за мерење односа специфичних топлота cp са cv ваздуха..jpg|мини|лево|Мерење на односот на специфичните топлини c<sub>p</sub>/c<sub>v</sub> на воздухот]]
 
Во [[SI]] специфичната топлина се изразува во единицата [[џул на килограм по келвин|Ј/(kg·K)]].
 
1.703

уредувања