Разлика помеѓу преработките на „Епистемологија“

Додадени 172 бајти ,  пред 3 месеци
#WPWPMK
с (→‎Рационализам: Јазична исправка, replaced: небула → маглина)
(#WPWPMK)
Ознака: Отповикано
{{внимание}}
'''Епистемологијата''' ([[грч.]] ἐπιστήμη (epistēmē), што значи „''знаење'', ''наука''“, и λόγος (logos), што значи „''знаење''“) е гранка на [[филозофија]]та која се занимава со природата и опсегот (ограничувањата) на [[знаење]]то. Ги опфаќа прашањата:
[[Податотека:James I of England by Daniel Mytens.jpg|мини|259x259пискел|Кралот [[Џејмс I Стјуарт|Џејмс VI од Шкотска]]]]
 
# Што е знаењето?
# Како се добива знаењето?
1.521

уредување