Разлика помеѓу преработките на „Локални избори во Македонија (2021)“

дополнување
(дополнување)
}}
 
'''Локални избори во Македонија во 2021 година''' — избори кои треба да се оддржат на [[17 октомври]] [[2021]] година со цел избирање на советници и градоначалници во 80 [[општини во Македонија]] и во [[Град Скопје|градот Скопје]].<ref name="рсе060821">{{cite news |last= |first= |date=6 август 2020 |title=Пратениците на одмор, локалните избори распишани, изборниот законик на пауза |url=https://www.slobodnaevropa.mk/a/31396793.html |work=Радио Слободна Европа |location=Скопје |access-date=19 август 2021}}</ref> Вториот круг на локалните избори е предвидено да се одржи на 31 октомври. Изборите биле распишани на 6 август 2021 од собранискиот претседател [[Талат Џафери]].<ref name="рсе060821"/> Според календарот на [[ДИК]] краен рок за поднесување на кандидатурите за советнички листи и градоначалници е [[11 септември]] [[2021]].<ref name="нова070821">{{cite news |last= |first= |date=7 август 2020 |title=ДИК: Поднесување на листи со кандидати до 11 септември, во кампања од 27 септември |url=https://novatv.mk/dik-podnesuvane-na-listi-so-kandidati-do-11-septemvri-vo-kampana-od-27-septemvri/ |work=НОВА ТВ |location=Скопје |access-date=19 август 2021}}</ref> Изборната кампања треба да трае од 27 септември до 15 октомври.<ref name="нова070821"/>
 
== Резултати за градоначалници по општина ==