Саван (Гренадини): Разлика помеѓу преработките

Додадени 157 бајти ,  пред 8 месеци
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite web → Наведена мрежна страница)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
}}
 
'''Саван''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Savan'') или '''Голем Саван''' (''Big Savan'') е ненаселен остров во [[Гренадини]]те. Островот припаѓа на островската држава [[Свети Винцент и Гренадини]] и се наоѓа на околу пет километри југозападно од островот [[Мустик]].<ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.protectedplanet.net/savan-island-wildlife-reserve|title=Savan Island in Saint Vincent and the Grenadines|website=|access-date=|archive-date=2019-04-18|archive-url=https://web.archive.org/web/20190418074536/https://www.protectedplanet.net/savan-island-wildlife-reserve|url-status=dead}}</ref>
 
Островот Саван се протега од север кон југ со полумесечен отвор кон запад. Постојат неколку гребени и на север островот продолжува со некои карпи. Покрај островот Саван има и две мали островчина именувани како '''Литл Саван''' и '''Саван Рок'''.
29.743

уредувања