Разлика помеѓу преработките на „Меморија“

Додадени 117 бајти ,  пред 1 месец
#WPWPMK
(#WPWPMK)
Ознака: Отповикано
'''Меморија''' — дел од [[мозок]]от кој ги забележува и чува [[Информација|информациите]] и ги употребува кога е потребно. Меморијата е од животно значење за искуството, зашто таа претставува чување на информациите со текот на времето, со цел да се влијае врз некоја идна акција.<ref>{{Наведена книга|author=Lauralee Sherwood|title=Human Physiology: From Cells to Systems|url=https://books.google.com/books?id=_i5BBAAAQBAJ&pg=PT189|date=1 January 2015|publisher=Cengage Learning|isbn=978-1-305-44551-2|pages=157–162}}</ref>
[[Податотека:Raimondo Madrazo - Fond Memories.jpg|thumb|''Raimondo Madrazo'': Стари сеќавања]]
 
==Меморијата како тема во уметноста и во популарната култура==
===Меморијата како мотив во книжевноста===
1.503

уредувања