Количник: Разлика помеѓу преработките

Додадени 166 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK
[проверена преработка][проверена преработка]
(Одбиена последната промена (од 46.217.70.117) и ја поврати преработката 4061691 на Bjankuloski06)
Ознака: Рачно отповикување
(#WPWPMK)
 
{{основно сметање}}
Во [[математика]]та, '''количник''' е резултатот од операцијата [[делење]].<ref>{{наведена книга|last=Андреевски|first=Венцислав П.|title=Прирачник за математички поими и формули|publisher=Винсент графика|location=Скопје|date=2007|pages=57|chapter=3.2.4. Делење|isbn=978-9989-2474-4-6}}</ref> Ако имаме <big><code>6:3=2</code></big>, 2 е количник, 6 е [[делење|деленик]], а 3 е [[делител]]. Количникот е број кој претставува колку пати делителот го поделил деленикот.
[[File:Divide12by3.svg|thumb|alt=12 јаболка поделена во 4 групи по 3.|Количникот на 12 јаболка со 3 јаболка е 4]]
 
Поимот „количник“ може да се однесува и само на [[цел број|целобројниот]] дел од резултатот при делењето. На пример, количникот на <big><code>13:5</code></big> ќе биде 2, а [[остаток (математика)|остатокот]] ќе биде 3.
 
2.973

уредувања