Култ: Разлика помеѓу преработките

Одземени 39 бајти ,  пред 10 месеци
Одбиена последната промена (од Simonka34) и ја поврати преработката 4472451 на Bjankuloski06
(#WPWP #WPWPMK)
Ознака: Отповикано
(Одбиена последната промена (од Simonka34) и ја поврати преработката 4472451 на Bjankuloski06)
Ознака: Рачно отповикување
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[File:Catalogue of Sects.GIF|thumb|]]
'''Култ''' е [[религија]] или религиозна секта која најчесто се смета дека е екстремистичка или лажна и нејзините следбеници често живеат на неконвенционален начин под водство на авторитативен и харизматичен водич. Култот исто така може да се дефинира и како опсесивна, особено пребирлива предаденост или почит кон некоја личност или принцип. Се занимава, главно, со проблемите на поединецот, како што е болеста, оттуѓеноста и сл. Религиозните чувства кај култот се изразуваат преку поегзотични ритуали од оние на другите религиозни облици.