Разлика помеѓу преработките на „Класична механика“

нема опис на уредувањето
(#WPWPMK)
Ознака: Изворно уредување 2017
 
{{Класична механика}}
[[Податотека:Orbital motion.gif|мини|десно|250px|Цртежот покажува кружно вртење или ротација на сателита околу Земјата, прикажувајќи вектор на орбитална брзина или ободна брзина на сателитот]] -{''v''}- и [[Центрифугална сила|центрипетално]] забрзување -{''a''}-.]]
'''Класична механика''' — дел од [[механика]]та{{ref label|А|а|а}} заснован на [[Њутнови закони|Њутновите закони]] и [[Претворба на Галилеј|принципот на релативност на Галилеј]]. Затоа често се нарекува и „'''Њутнова механика'''“. Другиот дел на механиката е [[Квантна механика|квантната механика]].