Разлика помеѓу преработките на „Друштво на писателите на Македонија“

нема опис на уредувањето
с
'''Друштвото на писателите на Македонија''' (ДПМ) е здружение на [[писател]]ите од [[Република Македонија]], формирано на [[13 февруари]] [[1947]] година. Прв претседател на ДПМ беше [[Блаже Конески]], а тековенод јуни [[2004]] функцијата претседател еја врши [[Трајан Петровски]]. Негов претходник на чело на ДПМ беше [[Веле Смилевски]].
 
==Надворешни врски==
 
*[http://www.dpism.org.mk/ Официјална страница на Друштвото на писателите на Македонија]
 
[[Категорија:Македонија]]
5.891

уредување