Разлика помеѓу преработките на „Одрин (покраина)“

Одземени 50 бајти ,  пред 2 месеци
с
Јазична исправка, replaced: ровинција → окраина, ровинции → окраини (2), Турски покраини никулец → Турција-никулец
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Едрене (покраина) на Одрин (покраина))
с (Јазична исправка, replaced: ровинција → окраина, ровинции → окраини (2), Турски покраини никулец → Турција-никулец)
|area_code= 284
|}}
'''Одрин''' или '''Едрене''' ([[турски јазик|турски]]: ''Edirne'') е провинцијапокраина во западна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[Одрин]]. Покраината има 382 222 жители (2006) и плоштина од 6,279 кв.км. Разделен е на 9 општини.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Шаблон:Турски провинции Турција-никулец}}
{{Шаблон:ПровинцииПокраини во Турција}}
 
 
{{coord|41|07|12|N|26|31|14|E|region:TR-22_type:adm1st|display=title}}