Баликесир (покраина): Разлика помеѓу преработките

с
Јазична исправка, replaced: ровинција → окраина, ровинции → окраини (2), Турски покраини никулец → Турција-никулец
(Замена на Image:Balikesir_in_Turkey.svg со Image:Balıkesir_in_Turkey.svg (од страна на CommonsDelinker поради: file renamed on Commons).)
с (Јазична исправка, replaced: ровинција → окраина, ровинции → окраини (2), Турски покраини никулец → Турција-никулец)
}}
'''Баликесир ''' ([[турски јазик|турски]]: ''Balıkesir'') е провинцијапокраина во северна [[Турција]]. Административен центар на вилаетот е истоимениот град [[Балкесир]]. Покраината има 1.076.347 жители (2006) и површина од 12.496 км<sup>2</sup>. Поделена е на 4 општини.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Турски провинции Турција-никулец}}
{{ПровинцииПокраини во Турција}}
 
{{Нормативна контрола}}