Сварог: Разлика помеѓу преработките

Додадени 162 бајти ,  пред 13 години
додавање извори
(Објасннување на потеклото на името Сварог)
(додавање извори)
Треба да се земат предвид и зборовите на хроничарот Нестор, во врска со договорите меѓу Русите и Византијците од 945 и 947 година. Таму се вели: „Оние Руси-христијани што ќе го прекршат овој договор, да бидат казнети од семоќниот Бог, а оние што не се крстени, да бидат лишени од секоја помош од Бога и Перуна.“
Кое е името на тој безимен бог? Според Ипатиевскиот летопис од 11 век, името на тој бог е Сварог. Тој е татко на Сонцето-цар, Дажбог. Етимологијата на Свароговото име е утврдена и неговиот корен го наоѓаме во санскритскиот збор за небо - svarga. Буквално, Сварог значи `небесен`.
 
'''Литература:'''
 
1. ''Vasiljev, Spasoje'': "Slovenska mitologija"
 
2. ''Б. А. Рыбаков'': "Язычество древних славян"
 
 
{{никулец}}
{{Словенска митологија}}
35

уредувања