Разлика помеѓу преработките на „Лујџи Пирандело“

Додадени 584 бајти ,  пред 5 месеци
Rescuing 3 sources and tagging 2 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎Драмски дела: Правописна исправка, replaced: Комнен → Комнин)
(Rescuing 3 sources and tagging 2 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
* {{gutenberg author| id=Pirandello+Luigi| name=Luigi Pirandello}}
* [http://www.pirandelloweb.com/ Собрани дела на Пирандело]
* [http://www.nobel.se/literature/laureates/1934/press.html Предавање по повод Нобеловата награда]{{Мртва_врска|date=August 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }}
* [http://www.angelfire.com/ego2/olko/cgi-bin/pirandello-press.html Драмски и сценски дела] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20130720001025/http://www.angelfire.com/ego2/olko/cgi-bin/pirandello-press.html |date=2013-07-20 }}
* [http://www.ilnarratore.org/show.php?type=author&language=it&aid=63&tpl=/ita/autore.tpl.html Дела на Пирандело на италијански јазик во MP3 формат]{{Мртва_врска|date=August 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }}
* [http://www.sicilytourguides.net/Pirandello_tour.htm Места во Агриџенто поврзани со неговото книжевно творештво] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20090210204559/http://www.sicilytourguides.net/Pirandello_tour.htm |date=2009-02-10 }}
* [http://www.360travelguide.com/360VirtualTour.asp?iCode=agr01 Виртуелна панорамска тура на плоштадот Лујџи Пирандлео во Агриџенто]
* [http://www.oxford.it/ita/main.php?mod=audioLFTHO Светлоста од куќата отспротива] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20110507045220/http://www.oxford.it/ita/main.php?mod=audioLFTHO |date=2011-05-07 }}
 
{{Нобелова награда за литература}}
29.743

уредувања