Разлика помеѓу преработките на „Козма III Цариградски“

Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: Cite web → Наведена мрежна страница (2))
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
'''Козма III Цариградски''' — [[Вселенски патријарх]] од 1714 до 1716 година.<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://www.ec-patr.org/list/index.php?lang=en |title=List of Patriarchs |publisher=Official web site of the Ecumenical Patriarchate of Constantinople |accessdate=2011-02-07 |archive-date=2011-05-20 |archive-url=https://web.archive.org/web/20110520034604/http://www.ec-patr.org/list/index.php?lang=en |url-status=dead }}</ref> Тој исто така служел и како Александриски патријарх под епископското име '''Козма II Александриски''' од 1723 година сè до неговата смрт во 1736 година.<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://www.patriarchateofalexandria.com/index.php?module=content&cid=001003&id=182&lang=en |title=Kosmas II (1723–1736) |publisher=Official web site of the Greek Orthodox Patriarchate of Alexandria and All Africa |accessdate=2011-02-07}}</ref>
 
== Наводи ==
29.743

уредувања