Зауер (река): Разлика помеѓу преработките

Одземен 271 бајт ,  пред 1 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Надворешни врски: Отстранета непотребна категорија)
сНема опис на уредувањето
{{Инфокутија Река
| river_namename = Зауер/Зур
| image_nameimage = Sauer_river.JPG
| image_alt =
| caption image_caption = [[Горно езеро Зауер|Горното езеро Зауер]], вештачко езеро во горниот дел на Долината Зауер.
| image_map =
| map_alt =
| map_caption =
| origin = Близу [[Vaux-sur-Sûre]], [[Ардини]]
| mouth = Помеѓу [[Обербилинг]] и [[Васербилинг]]<br />{{coord|49|42|48|N|6|30|24|E|name=Sauer mouth|display=inline,title}}
| basin_countries = [[Луксембург]], [[Белгија]], [[Грманија]], [[ФранцијаFrance]]
| progression = [[Мозел (река)|Мозел]]—[[Рајна]]—[[Западно море]]
| length_km = 173
| length =
| elevation_m = 510
| elevation =
| mouth_elevation_m =
| discharge_m3/s =
| discharge =
| watershed_km2 = 4240
| watershed =
| river_system = [[Рајна]]
| left_tribs tributaries_left = [[Вилц (река)|Вилц]], [[Оур]], [[Прим (река)|Прим]]
| right_tribs tributaries_right = [[Алзет]], [[Бел Ернц]] и [[Црн Ернц]]
}}