Бигор: Разлика помеѓу преработките

Одземени 42 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Создадено преведувајќи ја страницата „Limescale
Нема опис на уредувањето
Ред 1:
[[Податотека:Limescale-in-pipe.jpg|десно|мини| Акумулацијата на бигор во внатрешноста на цевката може да го намали протокот на течност и термичката спроводливост на течноста кон нејзината надворешна обвивка. Двата ефекти ќе ја намалат целокупната топлинска ефикасност на цевката кога се користат како разменувач на топлина.]]
[[Податотека:Kesselstein_k.jpg|десно|мини|322x322пкс| Бигор (слика направенонаправена со скенирачки електронски микроскоп, видливо поле 64 × 90 μm)]]
 
'''Бигор''' или '''каменец''', е цврсто кредесто наталожување кое се состои главно од [[калциум карбонат]] (CaCO<sub>3</sub>), кој често се таложи во затполувачи за вода, бојлери за топла вода и цевки, особено тие наменети за топла вода. Исто така, често се среќава како сличен талог наво внатрешните површини на старите цевки и други површини кадеод кои што испарила „тврда вода“.
 
Бојата варира од темно-бела до низа сиви и розови нијански или црвеникава кафеава, во зависност од другите минерали присутни во бигорот. Соединенијата на железото даваат црвеникаво-кафена обоеност.
 
Покрај тоа што е непријател за гледање и тешко се чисти, бигорот може сериозно да ја оштети или наруши работата на различни водоводни и грејни компоненти. Средствата за отстранување на бигор може да се искористат.
 
[[Категорија:Варовник]]
[[Категорија:Вода]]