Општина Чашка: Разлика помеѓу преработките

Одземени 30 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎Демографија: Непотребен параметар, removed: |language=македонски
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (→‎Демографија: Непотребен параметар, removed: |language=македонски)
 
== Демографија ==
Според пописот во 2002 година, Општина Чашка има 7.673 жители. Етнички групи во општината:<ref>[http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X]</ref><ref name="ДЗС">{{наведена мрежна страница|url=http://makstat.stat.gov.mk/PXWeb/pxweb/mk/MakStat/MakStat__Naselenie__ProcenkiNaselenie/126_Popis_Ops_NasPolStar3112_mk.px/table/tableViewLayout2/?rxid=46ee0f64-2992-4b45-a2d9-cb4e5f7ec5ef|title=Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години|publisher=[[Државен завод за статистика на Република Македонија]]|language=македонски|accessdate=2 мај 2018}}</ref>
 
{| class="wikitable sortable" style="font-size:95%;"