Разлика помеѓу преработките на „Метох“

Одземени 29 бајти ,  пред 4 месеци
с
Непотребен параметар, removed: |language=македонски
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (Непотребен параметар, removed: |language=македонски)
[[File:Манастир Св. Ѓорѓи Победоносец – Рајчица.jpg|мини|десно|Манастирот „Св. Ѓорѓи Победоносец“, метох на [[Бигорски манастир|Бигорскиот манастир]]]]
'''Метох''' (множина: метоси) ({{lang-gr|μετόχιον или μετόχι}}) – манастирска земја, манастирски имот<ref>{{Наведена книга |last1=Велковска |first1=Снежана |last2=Конески |first2=Кирил |publisher= Институт за македонски јазик„Крсте Мисирков“ |title= Толковен речник на македонскиот јазик |volume= III |year=2006 |location=Скопје |language=македонски |isbn=978-9989-640-70-4 |page= 126}}</ref>, односно недвижен имот во сопственост на манастир. Се состои од религиозни и стопански објекти, како и објекти за живеење. Вообичаено се наоѓа во населено место и во него живеат и за него се грижат монаси и монахињи. Во него се изведуваат богослужби, се примаат исповедници, се организираат поклоненија.
 
Во текот на [[Отоманска Македонија|османлиското владеење]], метосите, како и црквите и манастирите, биле центри на православната духовна култура, нејзино опстојување и зачувување на македонскиот идентитет. Во нив често постојат ќелијни училишта кои ја поддржуваат основната писменост.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Христијанство]]
[[Категорија:Православие]]