Живинарство: Разлика помеѓу преработките

Додадени 125 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(#WPWPMK)
 
{{Внимание}}
[[File:Battery hens -Bastos, Sao Paulo, Brazil-31March2007.jpg|thumb|upright|Кафези за слоеви кокошки]]
'''Живинарстовото''' е одгледувањето на [[живина]] (домашни птици) и е застапено на сите [[континент]]и. Од живината најмногу се одгледуваат [[кокошка|кокошки]], [[мисирка|мисирки]], [[гуска|гуски]] и др. Од нив се добиваат [[јајца]], [[месо]] и [[пердув]]и. Во сите земји кокошките се одгледуваат во современи живинарски фарми. Според бројот, најмногу живина се одгледува во [[Кина]], [[Русија]] и [[САД]].
 
2.961

уредување