Единица мерка: Разлика помеѓу преработките

Одземени 220 бајти ,  пред 10 месеци
Одбиени последните 2 промени (од Doni12345) и ја поврати преработката 4565614 на Bjankuloski06
Нема опис на уредувањето
Ознака: Отповикано
(Одбиени последните 2 промени (од Doni12345) и ја поврати преработката 4565614 на Bjankuloski06)
Ознака: Рачно отповикување
 
[[Податотека:Weights and Measures office.jpg|thumb|upright=1.5|right|Бивша канцеларија за тегови и мерки во [[Seven Sisters, London|Седум сестри]] во Лондон]]
Во [[физика]]та и [[техника]]та, '''единиците мерки''' ('''единици на физичките величини''', '''единици на измерувањето''') се користат за стандардизирано претставување на резултатите од мерењата. Бројната вредност на физичката величина се претставува како однос на измерената вредност со некоја стандардна вредност, која се јавува како единица мерка. Бројот кој укажува на единицата мерка се нарекува именуван.