Гликобелковина: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: ликопротеин → ликобелковина (2)
(#WPWP #WPWPMK)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: ликопротеин → ликобелковина (2))
 
[[Image:Glicoprotein.svg|thumb|right|N-поврзана протеинска гликозилација (N-гликозилација на N-гликани) на остатоци од Asn (мотиви Asn-x-Ser / Thr) во гликопротеинигликобелковини.<ref>{{cite journal|doi=10.1242/jcs.03225|pmid=17074831|title=N-glycan processing in ER quality control|journal=Journal of Cell Science|volume=119|issue=21|pages=4373–4380|year=2006|last1=Ruddock|first1=L. W.|last2=Molinari|first2=M.|doi-access=free}}</ref>]]
'''ГликобелковинитеГликобелковини''' ('''гликопротеини''') се сложени [[белковини]] кои како [[простетична група]] имаат некој [[јаглехидрат]]. Тоа се многу вискозни и слузести супстанци, па затоа се нарекуваат и ''мукобелковини''. Гликобелковините се многу распространети во [[Животни|животинскиот]] организам. Ги има во сите секрети ([[плунка]], [[желодочен сок]], [[синовијална течност]], секрети на цревна [[слузокожа]]), потоа во [[‘Рскавица|‘рскавицата]], [[Папочна врвка|папочната врвка]], [[Стаклесто тело|стаклестото тело]] на [[око]]то, [[рожница]]та, [[серум]]от, [[еритроцит]]ите ([[Крвна група|крвните групи]]) и [[Сврзно ткиво|сврзното ткиво]].
 
Гликобелковините се со многу различен состав и особини. Според карактерот на [[полисахарид]]от, ги делиме на неутрални и кисели. Полисахаридите од првата група е со неутрален карактер и се состои од повеќе единици на [[моносахарид]]и или [[аминошеќер]]и. Полисахаридот на киселите гликобелковини е [[хијалуронска киселина]], [[хондроитин сулфурна киселина]] или се состои од повеќе единици на [[Хексуронска киселина|хексуронски киселини]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Гликобелковини| ]]
[[Категорија: Зборови кои ги нема во ТРМЈ]]