Цветко Узуновски: Разлика помеѓу преработките

Rescuing 0 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(Rescuing 0 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
Во септември [[1941]] година станува член на Покраинскиот воен штаб на Македонија. Кон крајот на мај [[1942]] година влегува во составот на Привремениот покраински комитет на [[КПЈ]] за Македонија. При формирањето на [[Сојуз на комунистите на Македонија|Комунистичката партија на Македонија]] во март [[1943]] година е избран за член на нејзиниот прв Централен комитет. Од пролетта [[1943]] година е политички комесар на [[Главен штаб на НОВ и ПОМ|Главниот штаб на НОВ и ПОМ]]. Член е на [[Иницијативен одбор за свикување на АСНОМ|Иницијативниот одбор за свикување на АСНОМ]]. Избран е за делегат е на Второто заседание на [[АВНОЈ]]. Учествува на Првото заседание на [[АСНОМ]], на кое е избран за член на неговиот [[Президиум на АСНОМ|Президиум]].
 
Узуновски се смета за народбодавател на две убиства на партизанки: [[Лена Стојчевска]] во [[1944]] година<ref>[http://www.marxists.org/makedonski/istorija/makedonija/nob/lena.htm Стрелањето на партизанката Лена], Сведоштва за стрелањето на Лена Стојчевска објавени во „Нова Македонија“ во 1990 година</ref><ref>[http://www.utrinski.mk/?ItemID=61D30E186C0DE34F95F44C4F4FFA90A9 Виктор Цветаноски „Лена ликвидирана по налог на Абас“]{{Мртва_врска|date=August 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }}, „Утрински Весник“, 12.12.2010</ref> и [[Панде Чесноска]] во [[1945]] година.<ref>[https://www.utrinski.com.mk/?ItemID=CED5EE603772CF46BED5F17D5A6C84D6 Виктор Цветаноски „Зошто ОЗН-а ја уби Чесноска“], „Утрински Весник“, 13.12.2010</ref>
 
== По ослободувањето ==
70.336

уредувања