Разлика помеѓу преработките на „Софиски универзитет „Св. Климент Охридски““

нема опис на уредувањето
[[Слика:SU_Logo.gif|right|100px|Логото на СУ]]
 
'''Софискиот универзитет „[[Свети Климент Охридски|Св. Климент Охридски]]“''' (или скратено '''СУ''') е најстарата високообразовна институција во [[Бугарија]], создадена на [[1 октомври]] [[1888]] год. со решение на [[Народно собрание|Народното собрание]] на ЦарствотоКнежество Бугарија. Централното крило на зградата на СУ е изградено со помош на великодушните донации на браќата [[Евлоги и Христо Георгиеви]]. Денес нивните скулптури го красат главниот влез на Ректоратот.
 
 
Анонимен корисник