Тирана (округ): Разлика помеѓу преработките

Додадени 34 бајти ,  пред 10 месеци
Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎top: Замена со македонско име на предлошка, replaced: {{flag| → {{знаме|)
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
| elevation_footnotes =
| elevation_m =
| population_footnotes = <ref name="INSTAT">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t4%20.xls|title=POPULLSIA SIPAS PREFEKTURAVE, 2001–2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09|archiveurl=httphttps://web.archive.org/web/20110724162916/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t4%20.xls|archivedate=2011-07-24|url-status=dead}}</ref>
| population_total = 717,426
| population_as_of = 2010
}}
 
'''Тирана''' ({{Lang-sq|Rrethi i Tiranës}}, [[мак.]] '''Трнава''') е еден од 36-те окрузи во Албанија и е дел од областа Тирана. Округот има население од околу 717,426 жители<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|title=POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09|archiveurl=httphttps://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|archivedate=2011-07-24|url-status=dead}}</ref> и површина од 1,238&nbsp;км<sup>2</sup>. Округот се наоѓа во центарот на државата. Во округот се наоѓаат следните населени места:
*[[Балдушк]]
*[[Брѕула]]
29.743

уредувања