Единица мерка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 216 бајти ,  пред 10 месеци
#WPWPMK
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: било какви → какви било)
(#WPWPMK)
Ознака: Отповикано
[[Датотека:Weights and Measures office.jpg|thumb|upright=1.5|right|Бивша канцеларија за тегови и мерки во [[Seven Sisters, London|Седум сестри]] во Лондон]]
Во [[физика]]та и [[техника]]та, '''единиците мерки''' ('''единици на физичките величини''', '''единици на измерувањето''') се користат за стандардизирано претставување на резултатите од мерењата. Бројната вредност на физичката величина се претставува како однос на измерената вредност со некоја стандардна вредност, која се јавува како единица мерка. Бројот кој укажува на единицата мерка се нарекува именуван.
 
1.907

уредувања