Разлика помеѓу преработките на „Софија (кралица на Шпанија)“

Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
|}}
 
'''Кралица Софија''' ([[шпански]]: ''Su Majestad doña Sofía de Grecia'') е кралица на Шпанија, и сопруга на моменталниот шпански крал [[Хуан Карлос I]]<ref>[httphttps://web.archive.org/web/20060613033331/http://www.geocities.com/Heartland/Hills/1150/ Royal house of Bourbon], Unknown publisher, unknown date (accessed 19 January 2007)</ref><ref>[http://www.sispain.org/english/politics/royal/queen.html Her majesty the Queen] www.sispain.org unknown date (accessed 19 January 2007)</ref>.
 
Таа е родена на {{роден на|2|ноември|1938}} година во {{роден во|Атина|}}, Грција, како ќерка на грчкиот [[Павле (крал на Грција)|крал Павле]] и неговата сопруга [[Фредерика (Хановер)|Фредерика]]. Кралица Софија е сестра на последниот [[крал на Грција]], [[Константин II (Грција)|Константин II]]. Освен со грчкото кралско семејство, таа е во блиски роднински врски и со кралските семејства на [[Велика Британија]] и [[Данска]].
29.743

уредувања