Разлика помеѓу преработките на „Скадар (округ)“

Додадени 17 бајти ,  пред 2 месеци
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎top: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite web → Наведена мрежна страница)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
[[Image:AlbaniaShkoder.png|right|Скадар]]
 
'''Округот Скадар''' ({{Lang-sq|Rrethi i Shkodrës}}) е еден од 36-те окрузи во Албанија. Округот има население од 185,646 жители<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|title=POPULLSIA SIPAS RRETHEVE, 2001-2010|publisher=Albanian Institute of Statistics|accessdate=2010-09-09|archiveurl=httphttps://web.archive.org/web/20110724163134/http://www.instat.gov.al/graphics/doc/tabelat/Treguesit%20Sociale/Popullsia/POP%202009/t2.xls|archivedate=2011-07-24|url-status=dead}}</ref> и површина од 1,973&nbsp;км<sup>2</sup>. Округот се наоѓа во северниот дел од земјата и таму се наоѓаат следните населени места:
*[[Ана е Малит]]
*[[Брдица]]
29.743

уредувања