Системски ризик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 153 бајти ,  пред 11 месец
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
'''Системскиот ризик''' претставува [[ризик]] од пропаѓање на цел [[финансиски систем]] или пазар, наспроти ризикот врзан за поединечен ентитет, група или составни делови на систем, којшто може да ги засега нив, но без да му нанесува штета на целиот систем.<ref>Lin, Tom C. W. (2014), The New Financial Industry. 65 Alabama Law Review 567.</ref><ref>Kaufman, G. G., and Kenneth E. S. (2003), "What is Systemic Risk, and Do Bank Regulators Retard or Contribute to It?", Independent Review, No. 7 (Winter), pp. 371-91.</ref><ref>Hendricks, D. (2009). "Defining Systemic Risk." The Pew Financial Reform Project.</ref> Овој ризик може да се дефинира како „нестабилност на финансискиот систем, потенцијално катстрофална, предизвикана или поттикната од идиосинкратските настани или услови во финансиските посредувања“.<ref>[https://www.newyorkfed.org/registration/research/risk/Daula_slides.ppt Systemic Risk: Relevance, Risk Management Challenges and Open Questions] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20090305000018/https://www.newyorkfed.org/registration/research/risk/Daula_slides.ppt |date=2009-03-05 }}, Tom Daula.</ref> Тој се однесува на ризиците нансени од поврзаностите и меѓузависностите во системот или на пазарот, каде што пропаѓањето на поединечен ентитет или неколку ентитети може да предизвика [[каскаден пропаст]], што би можело да го упропасти или повлече надолу целиот систем или пазар.<ref>Schwarcz, S. L. (2008), “Systemic Risk", Duke Law School Legal Studies Paper No. 163, Georgetown Law Journal, Vol. 97, No. 1.</ref> Поимот понекогаш погрешно се поистоветува со „[[систематски ризик]]“.
 
== Наводи ==
29.743

уредувања