Сара Гранд: Разлика помеѓу преработките

Додадени 86 бајти ,  пред 9 месеци
Rescuing 0 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8
(Создадена страница со: {{Infobox writer | name = Сара Гранд | image = Sarah Grand by Mendelssohn.jpg | caption = Сара Гранд | birth_name = {{nowrap|Франс...)
 
(Rescuing 0 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
== Биографија==
Сара Гранд била родена како '''Франсис Елизабет Беленден Кларк''' во Роузбанк Хаус, Донагади, округ Даун, [[Ирска]], од англиски родители. Нејзин татко бил Едвард Џон Беленден Кларк (1813–1862), а мајка и била Маргарет Бел Шервуд (1813–1874). Кога нејзиниот татко починал, нејзината мајка ги однела заедно со нејзините браќа и сестри во Бридлингтон, Англија, за да бидат во близина на нејзиното семејство, кое живеело во Ризом Гарт кај Холмптон во Јоркшир.<ref>[http://www.ulsterhfistory.co.uk/grand.htm]{{Мртва_врска|date=August 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }}</ref>
 
Образованието на Гранд беше многу спорадично, но сепак успеала со упорност да направи кариера за себе како активист и писател, потпирајќи се на нејзините патувања и животни искуства.
29.743

уредувања