Фридрих I (Свето Римско Царство): Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Додадена категорија, replaced: римско царство → Римско Царство (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с →‎top: Јазично подобрување, replaced: император → цар
с →‎top: Додадена категорија, replaced: римско царство → Римско Царство (2)
Ред 8:
{{Endplainlist}}|religion=[[Римо-католицизам]]}} '''Фридрих I''' (од 1122 г. до 10 јуни 1190 г.), исто така познат како '''Фридрих Барбароса''' бил Светиот римски цар од 2 јануари 1155 г. до неговата смрт. Тој бил избран за [[Крал на Римјаните|крал на Германија]] во [[Франкфурт на Мајна|Франкфурт]] на 4 март 1152 г. а бил крунисан во [[Ахен]] на 9 март 1152 година. Тој бил крунисан за крал на Италија на 24 април 1155 г. во Павија а како цар на [[Папа Адријан IV|папата Адријан IV]] на 18 јуни 1155 г. во [[Рим]]. Подоцна бил формално крунисан како крал на Бургундија, во [[Арл]] на 30 јуни 1178 година.
 
Пред да бил избран за цар, Фридрих бил наследник на титулата Војвода на Швабија (од 1147 г. до 1152 г., како Фридрих III). Тој бил син на војводата Фридрих II од династијата Хоенштуфенци и на Јудита, ќерка на Хајнрих IX, војводата од Баварија, од соперничкиот Дом на Велф. Фридрих, според тоа, потекнува од двете водечки семејства во Германија, што го прави прифатлив избор како владетел на Светото римскоРимско царствоЦарство.
 
Историчарите го сметаат за еден од најголемите средновековни цари на Светото римскоРимско царствоЦарство. Тој имал особини кои го направиле да изгледа речиси надчовечки за неговите современици како неговата долговечност, неговата амбиција, неговите извонредни вештини во организацијата и неговата политичка перцептивност. Неговиот придонес кон централно-европското општество и култура вклучува повторно воспоставување на ''Корпус Јурис Цивилис'', односно владеењето на правото на Рим, кое поставило рамнотежа на папската моќ што доминирало во германските држави по завршувањето на [[Борба за инвеститура|контроверзноста]] на [[Борба за инвеститура|инвестициите]].
 
Фредефрик починал во 1190 година во Мала Азија додека водел војска во [[Трета крстоносна војна|Третата крстоносна војна]] .