Торгау: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Историја: Додадена категорија, replaced: римско царство → Римско Царство (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Знаменитости: Јазично подобрување, replaced: [[Ренесанса → [[ренесанса)
с (→‎Историја: Додадена категорија, replaced: римско царство → Римско Царство (2))
== Историја ==
 
Првите траги за населување на овој простор е од словенската населба именувана Тургио. Тука се претпоставува дека постоел дрвен словенски замок, кој се наоѓал на местото на денешниот замок Хартенштајн. Во 10 век паднала под власт на [[Свето римскоРимско царствоЦарство|Светото римскоРимско царствоЦарство]] и бил изграден замок од камен, околу кого се развила населба. Пазарот започнал да работи во 1119. Градот се наоѓал на важниот трговски пат помеѓу [[Лајпциг]] и [[Франкфурт на Одра]], кој поминувал низ реката Елба источно од Торгау.
 
Торгау припаѓач на војводството [[Саксо-Витенберг]]. По последниот асканиски војвода, кој умрел без наследник во 1423, електоратот преминал на династијата Ветин, која ја преместила резиденцијата во Торгау. Откако поделбата на Лајпциг на наследниците од Ветин во 1485, Торгау припаднал на линијата на Ернестин. Судот главно престојувал во [[Вајмар]] и во Торгау. Од 1525 наваму, Торгау станал главно престојувалиште. По Битката кај Милберг во 1547, Торгау паднал под власта на линијата Албертин.