Михаил VI Вринга: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Додадена категорија, replaced: римско царство → Римско Царство (3)
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Наводи: Додадена категорија)
с (→‎top: Додадена категорија, replaced: римско царство → Римско Царство (3))
|name =Михаил VI Вринга<br />Μιχαήλ ΣΤ΄ Βρίγγας
|full name =
|title =[[Византиски владетели|Цар]] на [[Источно римскоРимско царствоЦарство|Источното римскоРимско царствоЦарство]]
|image = Michael VI tetarteron.jpg
|imgw =220px
|mother =
}}
'''Михаил VI Вринга''', наречен уште '''Стратиотик''' (Воениот, Воинствениот) или '''Геронтас''' (Стариот) ({{lang-el|Μιχαήλ ΣΤ΄ Βρίγγας}}, ?г. - 1059г.), бил [[Источно римскоРимско царствоЦарство|византиски]] [[Византиски цареви|цар]] кој владеел од 1056г. до 1057г.
 
==Станување цар==