Разлика помеѓу преработките на „Распнување на крст“

Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: антички Рим → Стар Рим)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
[[Податотека:Crucifixion in San Fernando, Pampanga, Philippines, easter 2006, p-ad20060414-12h54m52s-r.jpg|thumb|right|250px|Ритуално комеморативно пред-[[Велигден]]ско распнување на крст, [[Филипини]] 2006.]]
'''Распнување на крст''' (лат. ''Crucifixio'') е древен метод на погубување, кајшто субјектот е прикован на голем дрвен крст и оставен да виси до смртта. Оваа форма на погубување постоела неколку векови пред новата ера. Жртвата била приковувана на крстот, со рацете заковани на хоризонталната греда на крстот. Причината за смртта од распнувањето е задушување, бидејќи градниот кош е раширен и вдишувањето е оневозможено.<ref>[http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057;query=entry%3D%23113561;layout=;loc=xei%2Fr Liddell and Scott on χείρ]. Cf. [http://www.apu.edu/infocus/2002/03/crucifixion/ The Science of the Crucifixion] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20120217065453/http://www.apu.edu/infocus/2002/03/crucifixion/ |date=2012-02-17 }}.</ref>
 
Познато е дека крусификцијата ја користеле [[Персиско царство|Персијците]] во 6-7. век п.н.е., а веројатно оттаму ја презел и [[Александар Македонски]]. Тој распнал на крст 2.000 преживеани жители од [[опсадата на Тир]], како и лекарот што не успеал да го излекува неговиот пријател [[Хефестион]]. Круцификцијата била вообичаен метод на погубување во Mедитеранот во 4. и 3. век п.н.е. во [[Картагина]], [[Античка Македонија]] и [[Стариот Рим]].
29.743

уредувања