Предраг Самарџиски: Разлика помеѓу преработките

Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Репрезентативни настапи: Јазично подобрување, replaced: поени → бодови)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
==Репрезентативни настапи==
Со [[Кошаркарска репрезентација на Македонија|репрезентацијата на Македонија]], Самарџиски играл на [[Европско првенство во кошарка|Европските првенства]] во [[Европско првенство во кошарка 2009|2009]], [[Европско првенство во кошарка 2011|2011]] и [[Европско првенство во кошарка 2013|2013]] година, по што се повлекол од натамошните настапи за репрезентацијата. Сепак, во [[јуни]] [[2015]] година, тој повторно се вратил во репрезентацијата<ref>„Самарџиски се враќа во репрезентацијата“, ''Дневник'', година XIX, број 5794, петок, 19 јуни 2015, стр. 26.</ref> и настапил на [[Европско првенство во кошарка 2015|Европското првенство]], во групата во [[Загреб]]. За време на завршниот турнир 2015, Самарџиски бил шестиот играч со најмногу бодови во [[Кошаркарска репрезентација на Македонија|македонската репрезентација]] односно имал 36 бода на пет натпревари (7,2 по натпревар).<ref>[http://www.eurobasket2015.org/en/pageID_sjYngeE7G,EaeD6EPgPrB3.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.season_2015.roundID_9322.teamID_2604.html Accumulated Stats] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20150910002341/http://www.eurobasket2015.org/en/pageID_sjYngeE7G,EaeD6EPgPrB3.compID_qMRZdYCZI6EoANOrUf9le2.season_2015.roundID_9322.teamID_2604.html |date=2015-09-10 }} eurobasket2015.org</ref>
 
== Наводи ==
34.467

уредувања