Распнување на крст: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 11 месец
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: антички Рим → Стар Рим
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: егзекуција → погубување (4))
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: антички Рим → Стар Рим)
'''Распнување на крст''' (лат. ''Crucifixio'') е древен метод на погубување, кајшто субјектот е прикован на голем дрвен крст и оставен да виси до смртта. Оваа форма на погубување постоела неколку векови пред новата ера. Жртвата била приковувана на крстот, со рацете заковани на хоризонталната греда на крстот. Причината за смртта од распнувањето е задушување, бидејќи градниот кош е раширен и вдишувањето е оневозможено.<ref>[http://www.perseus.tufts.edu/cgi-bin/ptext?doc=Perseus%3Atext%3A1999.04.0057;query=entry%3D%23113561;layout=;loc=xei%2Fr Liddell and Scott on χείρ]. Cf. [http://www.apu.edu/infocus/2002/03/crucifixion/ The Science of the Crucifixion].</ref>
 
Познато е дека крусификцијата ја користеле [[Персиско царство|Персијците]] во 6-7. век п.н.е., а веројатно оттаму ја презел и [[Александар Македонски]]. Тој распнал на крст 2.000 преживеани жители од [[опсадата на Тир]], како и лекарот што не успеал да го излекува неговиот пријател [[Хефестион]]. Круцификцијата била вообичаен метод на погубување во Mедитеранот во 4. и 3. век п.н.е. во [[Картагина]], [[античкаАнтичка Македонија]] и [[античкиСтариот Рим]].
 
Римјаните особено често го користеле распнувањето како метод за погубување, дури имале и определени места надвор од градовите кајшто биле постојано сместени крстови за распнување. По задушувањето на [[Спартак]]овото востание во [[71 п.н.е.]], Римјаните распнале на крстови околу 6.000 востаници покрај 200-километарскиот пат помеѓу Рим и Капуа како предупредување на останатите робови. [[Исус Христос]] бил казнет на смрт со распнување во 30 или 33 година од новата ера од [[Понтиј Пилат]], [[конзул]]от на Јудеја, поради спротивставувањето на власта на Римјаните.