Печ: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.137 бајти ,  пред 1 година
Rescuing 6 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Надворешни врски: Јазична исправка, replaced: Официјална веб-страница → Официјално мрежно место)
(Rescuing 6 sources and tagging 1 as dead.) #IABot (v2.0.8)
Градот '''Сопиане''' (''Sopianae'') бил подигнат од страна на [[Римско Царство|Римјаните]] кон почетокот на [[2 век]], на област која била населена со [[Келти|келтски]] и [[Долна Панонија|панонски]] племиња. Во 4 век станал главен град на провинцијата Валерија, како и значаен [[Христијанство|христијански]] центар. Раниот христијански комлекс кој се наоѓа во градот е од тој период и денеска тој се наоѓа на списокот на светско наследство на [[УНЕСКО]] од [[декември]] [[2002]].<ref>[http://www.pecs.hu/index.php?foid=1&oldal=koszonto A világörökség része]</ref>
 
Нејзиниот епископат за првпат бил основан во [[1009]] година од страна на [[Иштван I]], а исто така и првиот унгарски универзитет е основан во Печ во 1367 година од страна на [[Луј I Унгарски]]. Тој универзитет и денеска постои и е најголемиот во Печ со околу 34.000 студенти<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://www.okm.gov.hu/main.php?folderID=1488&articleID=233289&ctag=articlelist&iid=1 |title=www.okm.gov.hu, Oktatási és Kulturális Minisztérium oldala, Az Oktatási Évkönyv 2008/2009 letölthető PDF-formátumban.] |accessdate=2010-06-21 |archive-date=2007-06-25 |archive-url=https://web.archive.org/web/20070625120920/http://www.okm.gov.hu/main.php?folderID=1488 |url-status=dead }}</ref>. Печ бил претворен во културен и уметнички центар на земјата од страна на владката Јанус Панонијски голем [[Унгарци|унгарски]] хуманист и [[поет]].<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://www.dravanet.hu/hunor/frame-pecs%20hun.htm |title=Pécs kulturális központ] |accessdate=2010-06-21 |archive-date=2009-03-15 |archive-url=https://web.archive.org/web/20090315062531/http://dravanet.hu/hunor/frame-pecs%20hun.htm |url-status=dead }}</ref> Печ има богато наследство и од 150 годишната [[Отоманско Царство|Отоманска]] окупација, како џамијата на Паша Газим и Сечени плоштадот.
 
Печ отсекогаш бил мултикултурен град, каде што многу културни слоеви ги претопиле нивните заеднички култури во една за време на две илјади години историја. [[Унгарци]]те, [[Хрвати]]те и [[Германци|дунавските Германци]] и денеска продолжуваат да живеат во мир во економскиот и културен град. Затоа не е изненадувачки што Печ бил избран за Европски град на културата за 2010 година и ја споделува таа титула заедно со [[Есен (град)|Есен]] и [[Истанбул]]. Мототo на градот е: ''Безграничниот град''. После примањето на титулата голем број на иновации започнаа да се случуваат во градот.<ref>[http://www.pbkik.hu/index.php?id=7491&term= www.pbkik.hu, 2007. március 30., péntek, Szabó Ágnes - Élményfürdő, újabb négycsillagos szállodák Pécsett, olvasva: 2009.12.18.]</ref><ref>[http://www.bama.hu/baranya/gazdasag/mar-epitik-a-pecsi-buza-teren-a-corsot-123514 www.bama.hu, 2008. február 22., Kaszás E. - Már építik a pécsi Búza téren a Corsót, olvasva: 2009.12.18.]</ref> Реномирани јавни места, улици, плоштади и градски делови, нови културни центри, концертна сала, модерна библиотека и нове центар биле дизајнирани.<ref>[http://www.peh.hu/index.php?tid=4&act=show&cid=625&o=1 www.peh.hu, Elindult a Sopianae-terv, épül a Déli Ipari Park]{{Мртва_врска|date=August 2021 |bot=InternetArchiveBot |fix-attempted=yes }}</ref><ref>[Pécsre áramlik a tőke www.origo.hu, 2008. 07. 17. - Pécsre áramlik a tőke]</ref> Most of them are still under construction.
 
Во 1998 Печ од страна на УНЕСКО ја добил наградата „Град на мирот“ за одржување на културите на малцинствата во градот, како и за нивниот став и толеранцијата на бегалците од Балканските војни.<ref>[http://www.hetek.hu/hatter/199804/pecs_a_tolerans_varos www.hetek.hu, 1998. 04. 04. (II/14), HOFFMANN ZSOLT - Pécs, a toleráns város]</ref> Во 2007 бил трет, во 2008 втор град рангиран во категоријата „Најдобар град за живеење“.<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://www.livcomawards.com/2009-awards/whole-city-awards.htm |title=www.livcomawards.com, Official site of LivCom awards] |accessdate=2010-06-21 |archive-date=2010-03-12 |archive-url=https://web.archive.org/web/20100312042052/http://www.livcomawards.com/2009-awards/whole-city-awards.htm |url-status=dead }}</ref> in the category of cities between 75-200 thousand inhabitants.<ref>[http://www.ddrkh.hu/modules.php?name=News&file=article&sid=586 www.ddrkh.hu, 2008. november 12. - Pécs második lett az Élhető Települések döntőjében]</ref>
 
== Население ==
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.élet-mód.hu/dobogoko.php Pécsi kirándulás képekkel] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20120420085648/http://xn--let-md-9ua9f.hu/dobogoko.php |date=2012-04-20 }} – www.élet-mód.hu]
* [http://en.pecs.hu/ Официјално мрежно место] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20080924230556/http://en.pecs.hu/ |date=2008-09-24 }}
* [http://www.pecs2010.hu Official website of Pecs2010 Европска престолнина на културата]
* [http://www.jpm.hu/index.php?nyelv=EN&PHPSESSID=1d300092f4da0b384b19b7dccd4dc37c Округ Барања]
* [http://wikitravel.org/en/article/Pecs Википатување: Печ/Pécs]
* [http://virtualpecs.hu/index.php?panoid=150 Печ во 360 панорамски слики]
* [http://www.jeber.com/Members/Ali/Gallery/5/ Фото галерија на градот] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20051124172059/http://www.jeber.com/Members/Ali/Gallery/5/ |date=2005-11-24 }}
* [http://www.civertan.hu/legifoto/legifoto.php?page_level=492 Фотографии на Печ]
* [http://www.glas-koncila.hr/print_news.html?news_ID=12814&parentt_ID= Glas Koncila] (страна на Хрватите во Печ)
34.131

уредување