Разлика помеѓу преработките на „Каумара“

Додадени 82 бајти ,  пред 2 месеци
нема опис на уредувањето
 
| notes =
}}
'''Каумара''' е [[Хиндуизам|хиндуиска]] деноминација која се фокусира на божеството на љ''убовта и војната Кумара'', исто така познато како ''Муруган'' (во Јужна Индија), ''Кандан'', или ''Кадамбан'', или ''Картикеја''. Повеќето приврзаници на Кумара, исто така, ги почитуваат членовите на неговото семејство: Парвати, Шива и Ганеша. Важните теолошки текстови поврзани со Кумара се дел од канонот Шаива агама. Оваа под-традиција се нашла меѓу Тамилците, Каннада, VeddaВеда во Јужна Индија, [[Шри Ланка]], и помеѓу дијаспората Тамилците во светот. <ref name="Dalal">{{Наведена книга|url=https://books.google.com/books?id=DH0vmD8ghdMC&pg=PA417|title=Hinduism: An Alphabetical Guide|last=Roshen Dalal|publisher=Penguin Books India|year=2010|isbn=978-0-14-341421-6|location=New Delhi|pages=417–418, 137, 198–199, 241, 425}}</ref> Љубовната приказна за Кумара/Муруган и неговата сопруга Вали, девојка од локалното племе, е неизмерно популарна во сојузната држава [[Тамил Наду]], каде Кумара го добил статусот на национален Бог. <ref name="Zvelebil">{{Наведена книга|title=Tiru Murugan|last=Kamil V. Zvelebil|publisher=Ulakat Tamilaraycci Niruvanam|year=1981|location=Madras|pages=40–46|chapter=Murugan and Valli|chapter-url=http://www.murugan.org/research/zvelebil.htm}}</ref> [note 1]
 
Тирупугаж е едно од важните тамилски книжевни дела за Каумарам. <ref>{{Наведена мрежна страница|url=https://www.kaumaram.com/thiru/|title=திருப்புகழ் - எண் வரிசைப் பட்டியல் திரு அருணகிரிநாதர் அருளியது - Sri AruNagirinAthar's Thiruppugazh numerical list for songs - Songs of Praises and Glory of Lord Murugan - Experience the Magic of Muruga|work=www.kaumaram.com|accessdate=2021-08-06}}</ref>
 
== Наводи ==
[[Категорија:Хиндуизам]]
[[Категорија:Еднобожечки вери]]
13.388

уредувања