Кејти Ледецки: Разлика помеѓу преработките

Додадени 8 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Летни олимписки игри 2012: Замена со македонско име на предлошка, replaced: {{see also| → {{Поврзано|
[проверена преработка][проверена преработка]
(Rescuing 4 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (→‎Летни олимписки игри 2012: Замена со македонско име на предлошка, replaced: {{see also| → {{Поврзано|)
 
 
==Летни олимписки игри 2012==
{{see alsoПоврзано|Пливање на Летните олимписки игри 2012}}
 
На изборното натпреварување на САД за Летните олимписки игри во [[Омаха (Небраска)|Омаха]], [[Небраска]], нејзиното прво големо натпреварување, Ледецки се приклучила на олимпискиот тим на [[САД]] за ЛОИ 2012 со победата на трката на 800 метри краул со време од 8:19.78, кое било за две секунди побрзо од времето на второпласираната [[Кејти Ѕиглер]].<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://omegatiming.com/File/Download?id=00010C010201001802FFFFFFFFFFFF02|title=2012 U.S. Olympic Team Trials (swimming) – Women's 800 metre freestyle (final)|publisher=Omega Timing|accessdate=2012-07-01|archive-date=2013-05-23|archive-url=https://web.archive.org/web/20130523072745/http://omegatiming.com/File/Download?id=00010C010201001802FFFFFFFFFFFF02|url-status=dead}}</ref> Во Омаха, Ледецки исто така се пласирана трета на 400 метри краул (4:05.00) и деветта на 200 метри краул (1:58.66).<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://omegatiming.com/File/Download?id=00010C010201001702FFFFFFFFFFFF02|title=2012 U.S. Olympic Team Trials (swimming) – Women's 400 metre freestyle (final)|publisher=Omega Timing|accessdate=2012-07-01|archive-date=2012-06-30|archive-url=https://web.archive.org/web/20120630101757/http://www.omegatiming.com/File/Download?id=00010C010201001702FFFFFFFFFFFF02|url-status=dead}}</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://omegatiming.com/File/Download?id=00010C010201001601FFFFFFFFFFFF02|title=2012 U.S. Olympic Team Trials (swimming) – Women's 200 metre freestyle (semi-finals)|publisher=Omega Timing|accessdate=2012-07-01|archive-date=2012-07-01|archive-url=https://web.archive.org/web/20120701014227/http://www.omegatiming.com/File/Download?id=00010C010201001601FFFFFFFFFFFF02|url-status=dead}}</ref> На 15 години, таа била најмладиот член на Американскиот олимписки тим, вклучувајќи ги спортистите од сите спортови.<ref>Associated Press, "[http://www.nytimes.com/2012/07/11/sports/olympics/more-women-than-men-on-us-team.html More Women Than Men on U.S. Team]," ''The New York Times'' (10 јули 2012). Retrieved 11 јули 2012.</ref>