Ново Село (Лагадинско): Разлика помеѓу преработките

Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎Географија и местоположба: Исправка на помешани латинични букви меѓу кириличните, replaced: Географиja → Географија)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
Селото било под влијание на [[Цариградска патријаршија|Цариградската патријаршија]]. Според податоците на секретарот на егзархијата [[Димитар Мишев (публицист)|Димитар Мишев]] („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во [[1905]] година во селото живеале 120 Грци и работело грчко училиште<ref>Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 196-197</ref>.
 
По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Грција]]. Според [[Договор од Лозана (1923)|Лозанскиот договор]], во селото било населено грчко население од [[Мала Азија]], [[Источна Тракија]] и [[Понд]]. Во [[1927]] година, селото било прекрстено во Критија.<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm |title=Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971] |accessdate=2012-06-30 |archive-date=2012-06-30 |archive-url=https://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm |url-status=live }}</ref>
 
== Наводи ==
29.743

уредувања