Муслимани (народ): Разлика помеѓу преработките

Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
(Одбиени последните 3 промени (од Doni12345) и ја поврати преработката 4435052 на Bjankuloski06)
Ознака: Рачно отповикување
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
==Население==
*Според пописот од 2002 во Србија (без Косово), биле регистрирани 19,503 Муслимани и 136,087 Бошњаци.<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://webrzs.stat.gov.rs/axd/Zip/SN31.pdf |title=Statistics Office of Republic of Serbia. Population by nationality] |accessdate=2012-01-11 |archive-date=2009-02-25 |archive-url=https://web.archive.org/web/20090225082342/http://webrzs.stat.gov.rs/axd/Zip/SN31.pdf |url-status=dead }}</ref>
* Во Црна Гора на пописот од 2003 година 24,625 (3.97%) се изјасниле за Муслимани, 48,184 (7.77%) како Бошњаци и 57,100 (9.51%) како Црногорци (муслимани).
* Во Македонија во 2002 биле регистрирани 17,018 (1,15%)<ref name="dzs">Statistics Office of Republic of Macedonia - [http://www.stat.gov.mk/pdf/kniga_13.pdf Државен завод за статистика:Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002: Дефинитивни податоци] ([[PDF]]) {{mk icon}}</ref> Бошњаци и 2,553 (0.13%) Муслимани.
29.743

уредувања