Милан Арсов: Разлика помеѓу преработките

Додадени 237 бајти ,  пред 9 месеци
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: ''' е македонски револуционер → ''' — македонски револуционер)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
Арсов е еден од четворицата преживеани гемиџии кој биле изведени пред специјален воен суд. Заедно со [[Павел Шатев]], [[Георги Богданов]] и [[Марко Бошнаков]] е осуден на смрт, но казната била преиначена во доживотен затвор и тој, заедно со останатите атентатори, бил испратен на [[Фезан]] во [[Африка]].
 
На [[8 јули]] [[1908]] година во [[Мурзук]] починал од [[туберкулоза]]. Неговиот череп од страна на Павел Шатев и Георги Богданов бил вратен во Македонија.<ref>[http://www.promacedonia.org/bugarash/sa/atentatorite.html Кратки биографии на атентаторите]</ref><ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://anamnesis.info/broi2/Solunskite_atentatori.php |title=Мариан Гяурски, „Анархизмът в македоно-одринското националнореволюционно движение: Солунските атентатори“] |accessdate=2011-01-22 |archive-date=2011-05-16 |archive-url=https://web.archive.org/web/20110516073345/http://anamnesis.info/broi2/Solunskite_atentatori.php |url-status=dead }}</ref>
 
== Извори ==
29.743

уредувања