Разлика помеѓу преработките на „Меѓународна организација за цивилно воздухопловство“

Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎Кодови на ИКАО: Јазична исправка, replaced: префикс → претставка)
(Rescuing 2 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
| head = Рајмонд Бенџамин
| status = активна
| established = 4 април 1947<ref name="www2.icao.int">[{{Наведена мрежна страница |url=http://www2.icao.int/en/tcb/Pages/history.aspx |title=icao.int Историја на Меѓународната организација за цивилно воздухопловство] |accessdate=2014-02-13 |archive-date=2012-12-31 |archive-url=https://web.archive.org/web/20121231164515/http://www2.icao.int/en/tcb/Pages/history.aspx |url-status=dead }}</ref>
| website = {{URL|http://www.icao.int/}}
| headquarters = [[Монтреал]], [[Квебек]], [[Канада]]
 
ИКАО исто така го дефинира и Меѓународниот стандард за атмосфера (познат и како Стандард за атмосфера на ИКАО), модел на стандардна варијација на притисокот, температурата, густината, вискозноста и апсолутната висина на Земјината атмосфера. Ова е корисно при бирање на инструменти и конструирање на авиони.<ref name="ICAO 1993">ICAO, ''[http://www.icao.int/cgi/goto_m.pl?isbn/index.html Manual of the ICAO Standard Atmosphere (extended to 80 kilometres (262 500 feet))]'', Doc 7488-CD, Third Edition, 1993, ISBN 92-9194-004-6</ref> ИКАО стандардизира и пасоши на база на автоматско читање во целиот свет.<ref name="ICAO MRTD">{{нмс|title=Machine Readable Travel Documents (MRTD)|author=International Civil Aviation Organization|work=ICAO MRTD website|url=http://mrtd.icao.int| accessdate = 2007-09-10}}</ref> На овој начин, се овозможува побрзо обработување на податоците и се избегнува процедурата на нивно рачно внесување во компјутер. ИКАО објавува патни исправи на база на автоматско читање.<ref name="ICAO 2006">{{Citation
|author | author = International Civil Aviation Organization
| author-link = International Civil Aviation Organization
|title | title = Doc 9303, Machine Readable Travel Documents
|year | year = 2006
|edition | edition= Sixth
|url | url = http://mrtd.icao.int/content/view/33/202/
|accessdate = 2007-09-10
| accessdate = 2007-09-10 }}</ref> Како најнов стандард е оној за биометричките пасоши. Тие функционираат на база на микрочип на кој се сместени основните податоци на патниците.
|archive-date = 2007-09-02
|archive-url = https://web.archive.org/web/20070902073911/http://mrtd.icao.int/content/view/33/202/
|url-status = dead
| accessdate = 2007-09-10 }}</ref> Како најнов стандард е оној за биометричките пасоши. Тие функционираат на база на микрочип на кој се сместени основните податоци на патниците.
== Кодови на ИКАО ==
29.743

уредувања