Разлика помеѓу преработките на „Метох“

Додадени 213 бајти ,  пред 5 месеци
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
(ситна поправка)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
Попознати метоси во Македонија:
*[[Манастир „Св. Ѓорѓи Победоносец“ - Рајчица]], метох на [[Бигорски манастир|Бигорскиот манастир]]
*[[Црква „Собор на Светиот Архангел Гаврил“ - Џепиште|Црква „Собор на Светиот Архангел Гаврил“]] - главна црква на [[Џепишки манастир|Џепишкиот манастир]], метох на [[Бигорскиот манастир]];<ref>[http://www.bigorski.org.mk/index.php?content_type=nastani&action=details&record_id=1609 ''Во посета на Бигорскиот метох посветен на Соборот на Светиот Архангел Гаврил'']</ref><ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://republika.mk/?p=377829 |title=''Бигорскиот манастир со денационализација си врати имот од 650 хектари''] |accessdate=2016-11-13 |archive-date=2015-01-27 |archive-url=https://web.archive.org/web/20150127232515/http://republika.mk/?p=377829 |url-status=dead }}</ref>
*[[Црква „Св. Петка“ – Љубаништа]], метох на [[манастирот Свети Наум]]
*Манастир [[„Св. Спиридон Чудотворец“-Злетово]], метох на [[Лесновски манастир|Лесновскиот манастир]]<ref>[http://www.mn.mk/kultura/4198 Манастир „Свети Спиридон“ Злетово]</ref>
29.743

уредувања