МИДИ: Разлика помеѓу преработките

Додадени 159 бајти ,  пред 9 месеци
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎МИДИ инструменти и удари - список: Исправка на латинични букви помешани меѓу кириличните, replaced: aг → аг)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
'''МИДИ''' односно '''MIDI''' е кратенка за '''Musical Instrument Digital Interface''' и е првиот универзален дигитален [[Комуникациски протокол|протокол]] за музички инструменти. МИДИ е технички стандард кој го опишува и протоколот, и [[Интерфејс-елемент|интерфесот]] и самиот приклучок (конектор) со што широк дијапазон на [[Електронска музика|електронски музички инструменти]] и уреди можат меѓусебно да се комуницираат.<ref>{{citation |author=Swift, Andrew. |url=http://www.doc.ic.ac.uk/~nd/surprise_97/journal/vol1/aps2/ |title=A brief Introduction to MIDI |work=SURPRISE |publisher=Imperial College of Science Technology and Medicine |date=May-Jun 1997 |accessdate=22 August 2012 |archive-date=2012-08-30 |archive-url=https://web.archive.org/web/20120830211425/http://www.doc.ic.ac.uk/~nd/surprise_97/journal/vol1/aps2/ |url-status=dead }}</ref> Поединична МИДИ може да пренесува до 16 канали на информации секој од кој може да се поврзува на друг уред.
<!--Lfahlberg 01.2014: Одамна ја креирав оваа статија за помош при превод. (Барањето уште стои.) Исто така има многу повеќе за превод околу МИДИ, но за тоа воопшто не сум компетентна. Слободно поправи -->
== МИДИ инструменти и удари - список ==
29.743

уредувања